Vlastnosti
Objem 0,75 l
Obsah alkoholu 12 %
Obsah cukru Brut - 8 g/l
Odrůda Chardonnay, Pinot Noir, Pinot Meunier
Klasifikace AOC
Archivace 8 let
Ročník Non Vintage
Původ
Země původu Francie
Vinařská oblast Champagne

Tagy: Pinot Noir, Pinot Meunier, Chardonnay, Champagne, Francie, brut,

1 390 Kč
Cena bez DPH: 1 149 Kč

Collection 242 představuje osobitější typ vína a tím se odlišuje od krémové vyrovnanosti někdejšího Brut Premier, jednoho z nejspolehlivějších a nejelegantnějších základních cuvée. Collection 242 je zatím jen jakýmsi prototypem toho, čím se série Collection stane v budoucnosti, neboť s každým dalším nově přidaným ročníkem získá věčná rezerva další vrstvu složitosti, minerálnosti i opulentnosti.

Barva vína je jiskrná, tmavě žlutá, v nose cítíme švestky Mirabelle, zralá žlutá jablka a čerstvě upečený slaný chléb. Chuť zralého ovoce je v okamžiku přebita výrazně živou svěžestí a podmanivou slaností. Struktura vína je mohutná a zakulacená, spojuje v sobě hloubku, živost, jemnost i svěžest. Dlouhý závěr zanechává na patře tóny citrusových plodů, slanost a příjemně slabou nahořklost růžového grapefruitu.


Doporučené párování: Můžeme jej servírovat jako aperitiv, ideálně s pralinkami z husích jater, anebo s jemně zauzenými kachními prsy.

                                           Vyzkoušejte například k mořským plodům, ke složitějším úpravám šneků, anebo k terinkám z foie gras.

                                           Servírujte chlazené na 8 °C

Odrůdové složení: 42 % Chardonnay, 36 % Pinot Noir, 22 % Pinot Meunier

Obsah alk.: 12 %


V září 2021 došlo v Maison Louis Roederer k jedné z nejvýraznějších změn v moderní historii tohoto slavného šampaňského domu, když bylo léty prověřené cuvée Brut Premier nahrazeno novým cuvée Collection. Základní Brut Premier byl na trhu od roku 1986, tedy dlouhých 35 let a vždy si udržoval extrémně vysoký standard. Jenže region Champagne - a nejen on - v posledních letech prochází obrovskými změnami. Ta nejvýraznější je spojena s globálním oteplováním, postupně tak odpadá nutnost ladit rezervními víny teplejších ročníků kyselejší vína ročníků chladnějších. To přimělo Frédérica Rouzauda přehodnotit zaběhlou praxi míchání svého základního vína, neboť v posledních letech už nejde o zralost, ale o svěžest.