330 Kč Cena bez DPH: 273 Kč

460 Kč Cena bez DPH: 380 Kč

550 Kč Cena bez DPH: 455 Kč

210 Kč Cena bez DPH: 174 Kč

190 Kč Cena bez DPH: 157 Kč

299 Kč Cena bez DPH: 247 Kč
Zobrazuji 1 až 7 z 7 (celkem stran 1)
Rumunsko
Rumunsko

Tak schválně, co Vás napadne jako první, když se vysloví Rumunsko. Většinu lidí napadnou především divoké hory nebo největší evropské lesy. Málokdo si již tuto rozmanitou zemi ležící na jihovýchodě Evropy představí jako jednoho z nejvýznamnějších producentů vína v Evropě s tradicí výroby vína až do doby starověkého Řecka. Je také jednou z nejstarších vinařských zemí na světě s vinařstvím, jež začalo před více než 6 000 lety.

V Rumunsku se víno pěstuje ve všech oblastech – Sedmihradsku, Banátu, Valašsku, Moldávii i Dobrudži. Není tedy kout Rumunska, kde by se vinná réva nepěstovala a každá tato oblast má svoje specifika. Pro Vaši představu, v Rumunsku se víno pěstuje na 187 tisíci hektarů, to je více než desetkrát větší plocha než plocha vinic v České republice a skoro dvakrát tolik co v Německu. Není tedy překvapením, že Rumunsko je 5. největším producentem vína v Evropě.


Co dělá rumunská vína specifická?

Kromě toho, že Rumunsko produkuje téměř všechny světově známé odrůdy, tak zde můžeme najít i mnoho vín z původních rumunských odrůd Jedná se například o bílé odrůdy Fetească albă, Fetească regală nebo červené Fetească neagră a Babească neagră. Dalším zajímavým faktem je, že rumunské vinice, na rozdíl od těch v západní části Evropy, nemusely být zlikvidovány a znovu vysazeny po epidemii révokazu v 19. století.

Podnebí, které je kontinentální s výjimkou regionů u pobřeží Černého moře, kde panuje středomořské klima, je v Rumunsku velmi vhodné pro pěstování vinné révy stejně jako půdní podmínky.