Vlastnosti
Objem 0,75 l
Obsah alkoholu 13 %
Obsah cukru suché
Odrůda Gamay
Klasifikace Cru Beaujolais
Archivace 10 let
Ročník 2020
Původ
Země původu Francie
Vinařská oblast Beaujolais - Morgon

Tagy: Gamay, Beaujolais, Burgundsko, Francie, červené, suché,

390 Kč
Cena bez DPH: 322 Kč

MORGON

Geologická povaha zdejšího terroiru je složitá, půdy tvoří zvětralé horniny s menším či větším obsahem jílu. Vína apelace Morgon jsou aromatická - za mlada se vyznačují ovocnou dominancí peckového ovoce, především třešní a višní. Výrazné jsou též tóny skořice, lékořice a zázvoru. V těchto bohatých vínech mimořádné textury jsou zastoupeny třísloviny a dokáží dlouho vyzrávat. Říká se o nich, že morgonují, tj. mění se během stárnutí na složitá a aromatická vína.  


Morgon «Corcelette» je parcela na severozápad od Villié Morgon, podloží tvoří žuly a prehistorické sedimenty.


Sklizeň je striktně ruční, třídění hroznů velmi pečlivé. K dalšímu zpracování jdou hrozny vcelku, bez odtřapení. Kvašení probíhá částečně karbonickou macerací, při níž dochází k dokonalému obarvení moštu od matolin i získání potřebných taninů. Takto víno kvasí asi 10 – 16 dní. Zbytek kvasí tradičně v cementových nádržích s pryskyřicovým nátěrem. Pak je část vína stočena do velkých dubových kádí (7-8 letých), zbytek zůstává v betonových nádržích. Po dvanácti měsících jsou na řadě asambláž, jemná filtrace a plnění do láhví.

Sytě fialová barva, aroma výrazné, plné ovocných tónů, evokujících především zralé višně, jahody a ostružiny. Kromě toho je tu též aroma černého pepře a tmavé čokolády. V ústech je víno pěkně zakulacené a šťavnaté s pevnými a vyzrálými tříslovinami. Tělo má velmi doboru strukturu, chuť je intenzivní a skvěle odráží vynikající ročník 2020. Dlouhý závěr zanechává na patře pocit svěžesti a ovocnosti. Během ležení bude víno postupně zjemňovat, ideální doba archivace je 5 - 7 let, ale víno může ve sklepě vyzrávat i o něco déle


Domaine Lathuilière-Gravallon je rodinné vinařství, produkující jedenáct vín pěti různých apelací, především kategorie Cru Beaujolais. Společnost řídí Cathy a Cédric Lathuilièrovi, zástupci páté generace rodiny, jenž vinařství založila už roku 1875.

Veškeré procesy tu probíhají v autentickém duchu tradice. Půda mezi řádky je přirozeně zatravněná, práce ve vinici probíhají jen s minimálním využitím mechanizace. Sklizeň je samozřejmě manuální, třídění hroznů pečlivé – k dalšímu zpracování míří pouze zdravé a plísněmi nenapadené hrozny. Již deset let nejsou ve vinicích používány žádné prostředky na hubení plevele a fytosanitární ochrana omezena jen na nezbytné minimum.