Riberio DO
Riberio DO

Do Ribeiro se nachází v severozápadním cípu Španělska a je druhou největší vinařskou oblastí v autonomní oblasti Galicie. Má asi 3000 hektarů a většina vinic se nachází na úpatí řek (Miño, Arnoia, Avia a Barbantiño). Historie výroby vína sahá do doby starých Římanů. Asi do 18. století byla oblast známá výrobou sladších vín (vinos tostados), která popíjeli poutníci směřující do Santiaga. V současnosti jsou charakteristická spíše svěží, čerstvá, ovocná vína s příjemnou kyselinkou. Typické odrůdy jsou následující: Treixadura, Godello, Torontés, Loureira, Caino, Bracellao, Souson, Mencía a Albariño.

DO Ribeiro se nachází v hornaté oblasti, 45 km východně od oceánu. Klima je na napůl oceánské a mediteriální, tedy mírné, vlhké s průměrnými teplotami 14,5 °C a úhrnem srážek 900 mm. Panují zde jak rozdíly mezi jednotlivými ročními období, tak rozdíly teplot mezi dnem a nocí. Díky tomu hrozny zrají pozvolněji a místní terroir dává velký potenciál bílým vínům. Hrozny navíc nemají problém s dozráním a zachovávají si díky specifickým přírodním podmínkám svoje aroma a svěžest. 

Vinice leží v údolích, ve strmých svazích a typickým prvkem jsou terasovité vinice. Nadmořská výška se pohybuje mezi 75 až 400 m.n.m. Podloží půdy je převážně písčité a nachází se zde i žula. Významné množství štěrků a kamenů zlepšuje strukturu půdy a odráží sluneční paprsky na vinice. Mají mimo jiné zásluhu na mineralitě vín.


V této kategorii nejsou žádné výrobky.