365 Kč Cena bez DPH: 302 Kč

527 Kč Cena bez DPH: 436 Kč

380 Kč Cena bez DPH: 314 Kč

690 Kč Cena bez DPH: 570 Kč
Zobrazuji 1 až 4 z 4 (celkem stran 1)
Rioja DOCa
Rioja DOCa

Rioja je vinařská oblast rozkládající se na severu Španělska, jejíž název je přejat z názvu autonomní oblasti La Rioja, v níž se nachází. Tento region proslul produkcí vysoce kvalitních vín, jež jsou řazena po celém světě mezi vína s nejlepším hodnocením. Výrobou fantastických vín se proslavila již ve druhé polovině 19.století. Největší úspěch ale dosáhla v roce 1991, kdy jako první vinařská oblast ve Španělsku získává nejvyšší stupeň španělské apelace DOCa (Denominación de Origen Calificada). Přestože od 90. let dvacátého století ve výrobě vín významně vzrůstá konkurence, zůstává její proslulost  nedotčena a drží si svou vysokou prestiž. 

Vinařská oblast Rioja se dále dělí na tři podoblasti: Rioja Alta, Rioja Alavesa a Rioja Baja a nachází se na horním toku řeky Ebro. Vinice zde mají rozlohu 57 tisíc hektarů. 

Mírné klima s dostatkem srážek, jež je výsledkem atlantického a středozemního vlivu, dává ideální předpoklad pro vznik vín mimořádně elegantního charakteru. Mezi bílé odrůdy patří Viura (zněmější jako Macabeo) , Malvasia a bílá Garnacha. Růžová vína jsou vyráběna z odrůdy Garnacha (tinto), ze které se samozřejmě vyrábějí i vína červená.

Hlavní zdejší odrůdou je Tempranillo, které se v drtivé většině vín nachází v koncentraci téměř 100 % hroznů. 

Vína v Rioja se dělá na 4 kategorie:

  • Cosecha či Joven či jednoduše Rioja - základní kategorie, která nezrála na dubových sudech či maximálně do 1 roku.
  • Crianza - víno, které zrálo alespoň 2 roky, z čehož min. 1 v dubových sudech.
  • Reserva - zrání tři roky z čehož minimálně 1 v dubovém sudu.
  • Gran reserva - 2 roky musí zrát v sudu a 3 roky následně v lahvi.