Jumilla DO
Jumilla DO

Původní oblast Jumilla je známá pro svoji vinařskou tradici již z minulých staletí. První zmínky o pěstování vinné révy v této oblasti pocházejí už z období španělského romantismu. Najdeme zde ty nejstarší nálezy zbytků vinné révy v Evropě (rok 3000 před Kristem). Kromě toho jde o vzácné archeologické naleziště, kde společně s nádobím byly nalezeny i náušnice vyrobené z iberského zlata ve tvaru vinného hroznu, jejichž původ se datuje až do 4. století p.n.l. Tvar těchto náušnic používá správní rada kraje Jumilla k výrobě ocenění předávaných na místních vinařských slavnostech.

Jumilla je velmi teplá náhorní oblast, která se nachází v provincii Murcia. Roční úhrn srážek (cca 300 mm) je velmi malý a proto se zde daří zejména silným plodinám jako jsou olivovníky, mandlovníky a vinná réva. Téměř tři čtvrtiny vinic se rozprostírají v bezprostředním okolí města Jumilla.

V hlavní roli je zde červené víno. Dříve se vyráběla hlavně těžká červená vína, a to za použití metody "doble pasta". V současné době je pozornost zaměřena na lehčí vína, obvykle ve stylu Joven. Za povšimnutí stojí odrůda Monastrell, ze které vznikají vína s jedinečnou vůní i chutí.V této kategorii nejsou žádné výrobky.